Zbiorniki na wodę pitną – rodzaje oraz wymogi
Nie od dziś wiadomo, że woda to życie, a zapewnienie jej właściwego przechowywania jest priorytetem od początków istnienia ludzkości. W przeszłości do magazynowania wody pitnej wykorzystywane były pojemniki drewniane, ceramiczne, a także z kamienia naturalnego, a niektóre z nich są jeszcze powszechnie stosowane. Niemniej dziś na rynku nie brakuje nowoczesnych zbiorników na wodę pitną.
Zbiorniki na wodę pitną, a ich rodzaje
Na naszym rynku jest szeroki wybór zbiorników na wodę pitną zarówno pod względem ilości dostępnych modeli, jak i ich pojemności. Wśród dostępnych modeli najbardziej popularne są zbiorniki pionowe i cylindryczne. Są one produkowane w kolorze białym. Model cylindryczny posiada pięć wariantów pojemnościowych od 1700 aż do 5500 litrów. Z kolei pionowy występuje w czterech wariantach pojemnościowych takich jak: 1150, 1550, 2050, a także 3000 litrów. Tego typu zbiornik wyposażony jest w szczelną pokrywę z wznoszącą się rurą z pokrywą.
W ofercie wielu sklepów dostępne są także zbiorniki o nieco większych pojemnościach. Są to zbiorniki cylindryczne o pojemnościach 7600 i 10000 litrów. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość, dlatego mogą być ulokowane w niekorzystnych warunkach gruntowo-wodnych i na terenie, na którym odbywa się ruch samochodów osobowych, a także ciężarowych. Zbiorniki te mają bardzo szczelną pokrywę.
Ostatnią serią zbiorników na wodę pitną, która jest dostępna na rynku cechuje bardzo duża wielkość. Rozpoczynają się one bowiem od pojemności 12000 tysięcy litrów, aż do 50000 litrów. Posiadają one szczelną pokrywę, a dodatkowe ich elementy wznoszące są dostępne oddzielnie. Przy pojemności 20000 litrów zbiornik taki posiada dwa włazy rewizyjne. Warto wiedzieć, że transport zbiornika o największej dostępnej pojemności nie jest traktowany jako ponadgabarytowy, co zdecydowanie ma wpływ na koszty transportu.
Zbiorniki na wodę pitną- wymogi jakie muszą spełniać
Aby dany zbiornik mógł być dopuszczony do obrotu, musi spełniać określone wymogi. Podstawowym wymogiem jest atest, który wydawany jest przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Jest to dokument, który mówi jasno, że ów zbiornik może być przeznaczony do przechowywana wody pitnej do spożycia przez ludzi. W takim dokumencie można znaleźć także adnotację, która nakazuje zdezynfekowanie oraz staranne przepłukanie wodą przed jego użyciem.
Wszystkie zbiorniki na wodę pitną powinny posiadać 100% szczelność. Z tego też względu przy ich produkcji nie są wykonywane otwory jak to ma miejsce w przypadku zbiorników na deszczówkę. Dodatkowo wszystkie tego rodzaju zbiorniki posiadają szczelną pokrywę, co zabezpiecza je przed dostaniem się do środka czegoś niepożądanego.