Na czym polega leczenie uzależnień?
Wiele osób nie docenia tego, jakim zagrożeniem dla człowieka są uzależnienia. Deprecjonują oni to, jakie szkody mogą wyrządzić, a także jak wpłynąć na życie. Mało tego, zupełnie nie są takie osoby świadome tego, jak trudno jest wyjść z uzależnienia, a także jak trudne jest jego leczenie. Na czym polega leczenie uzależnień? Dlaczego jest to tak trudne i niedoceniane zajęcie?
Farmakologia czy psychoterapia?
Podczas analizowania oraz przybliżania laikowi kwestii leczenia uzależnienia, najpierw trzeba zdać sobie sprawę, że istnieją w tym wypadku dwie drogie. Mowa oczywiście o leczeniu farmakologicznym, a także za pomocą psychoterapii. Która z tych metod jest lepsza?
Być może dla wielu osób będzie to zaskoczenie, lecz w tym wypadku zdecydowanie lepiej leczy się nałogi psychoterapią. Choć choroby powszechnie postrzega się jako problemy cielesne i fizyczne, to jednak w przypadku uzależnienia, znacznie bardziej dotyka to dusze i umysł, niż samo ciało. Powoduje to, że niezbędne jest w takim wypadku zastosowanie leczenia odpowiadającego problemowi.
Jak powinno wyglądać leczenie uzależnienia?
Jaki jest najważniejszy cel, jaki się stawia podczas psychoterapii w trakcie leczenia uzależnienia? Najważniejszą sprawą jest w tym wypadku uwolnienie pacjenta od źródła uzależnienia. Może to być zatem alkohol, narkotyki, czy też hazard lub seks. Uzależnienia potrafią być naprawdę różne. Pytanie tylko jakie się samo nasuwa to, w jaki sposób to osiągnąć? Jak spowodować, że czynnik, któremu dana osoba podporządkowywała całe swoje życie, nagle stanie się mniej lub zupełnie nieistotny? Możliwe jest to za sprawą różnorakich oddziaływań psychoterapeutycznych. Jakich konkretnie? Bardzo pomocne i często używane są psychoterapie indywidualne, grupowe lub też psychoedukacja. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywa reprogramming, czyli uczenie danego pacjenta nowych, zupełnie odmiennych od dotychczasowych zachowań i postaw w codziennym życiu.
A może hipnoza?
Choć może się wydawać, że hipnoza to zabawa, której celem jest dostarczenie rozrywki, czy to na pokazach, czy też w filach, to jednak w przypadku leczenia uzależnień odgrywa ona często bardzo poważną rolę. Seanse hipnotyczne nie są jednak wykorzystywane do zaprogramowywania czyichś zachowań, jak to popularnie się sądzi, lecz do dotarcia do głębszych fragmentów świadomości, co będzie niezwykle korzystne w przypadku stosowania tradycyjnego rodzaju leczenia. Uzyskane w ten sposób informacje mogą się okazać bezcenne w trakcie konwencjonalnego leczenia psychoterapią.