Dlaczego warto próbować naprawiać ECU?
Stara zasada mówi, że lepiej naprawiać, zamiast wyrzucać. Czy ma ona jednak zastosowanie do ECU, czyli do sterownika silnika?
Co to jest ECU?
Sterownik silnika, czyli w skrócie ECU od angielskiego Engine Control Unit, a także ECM – Engine Control Module, to urządzenie elektroniczne, które odpowiedzialne jest za zarządzanie silnikami spalinowymi.
ECU współpracuje z szeroką gamą różnych czujników, takich jak:
• czujnik podciśnienia
• czujnik położenia wałka rozrządu
• czujnik położenia wału
• czujnik temperatury cieczy chłodzącej
• czujnik temperatury kolektora ssącego
• przepływomierz
• sonda lambda
Poprzez odczytywanie informacji pobieranych z tych właśnie czujników, a także danych zapisywanych w komputerze pokładowym samochodu sterownik odpowiednio dobiera parametry pracy silnika. Steruje on między innymi właściwymi proporcjami powietrza oraz paliwa, odpowiada za wybór momentu wtrysku paliwa, momentu zapłonu.
Na czym polega naprawa ECU?
Gdy sterownik silnika zaczyna sprawiać problemy, w takim przypadku pojawia się problem. Najczęściej ASO rekomenduje wtedy jego wymianę na nowy, co związane jest także ze sporym wydatkiem. Alternatywa to wtedy naprawa ECU, czyli usunięcie usterki sterownika.
Naprawa sterownika silnika jest wymagającym zadaniem. W najnowszych samochodach ciężko go wymontować, na przykład przytwierdzany jest nitami. Także problemem jest brak oficjalnego oprogramowania, dlatego warsztaty korzystają z nieoficjalnych programów dostarczanych.
Sama naprawa ECU także jest wymagająca, ale warto zaznaczyć, że nie jest ona niemożliwa. Najważniejsze to znalezienie dobrego warsztatu, w którym będzie można skorzystać z tego typu usługi. Wobec tego wtedy, gdy sterownik nie chce działać prawidłowo, w takim przypadku warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy fachowców.
Zalety naprawy ECU:
• zmniejszenie kosztów związanych z naprawą
• możliwość poprawy parametrów pracy silnika
• redukcja produkowanych elektrośmieci
Gdzie można naprawić sterownik silnika?
Aby mieć pewność, że naprawa sterownika silnika zakończy się powodzeniem, warto pamiętać o tym, że takich usług nie prowadzi każdy warsztat samochodowy. Właśnie dlatego konieczne jest znalezienie dobrego warsztatu dysponującego właściwym zapleczem oraz zatrudniającego doświadczonych pracowników, którzy będą mogli dokładnie sprawdzić sterownik, zdiagnozować w nim usterkę, a następnie wykonać fachowe naprawy.
Adresy warsztatów specjalizujących się w naprawie sterowników silnika oraz innej elektroniki samochodowej można sprawdzić w internecie.