Jakie właściwości mają oleje przekładniowe?

Oleje przekładniowe mają głównie za zadanie chronić. Ich przeciwzużyciowe właściwości idealnie sprawdzają się w manualnych i automatycznych skrzyniach biegów. Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, jak bardzo istotna jest wymiana oleju przekładniowego w tym właśnie newralgicznym miejscu w każdym samochodzie.
Jest bardzo dużo rodzajów poszczególnych olejów tego typu, mają one określone oznaczenia, które informują o ich konkretnych właściwościach.

Czym kierować się przy doborze odpowiedniego oleju?

Dobór odpowiedniego oleju zależy od rodzaju skrzyni biegów, w której chcemy go wymienić. Inny rodzaj oleju nada się do skrzyni biegów manualnej, inny do automatycznej, a jeszcze inny do skrzyni dwusprzęgłowej. Jest to podstawowe kryterium, od którego zależą poszczególne właściwości danego oleju.
Ponadto tego typu oleje są odpowiednio oznakowane. Każde takie oznakowanie jak SAE, informuje o ich lepkości, ponieważ to ona jest najważniejszą właściwością.
Oleje przekładniowe stosowane do skrzyni biegów, mają podwójny rodzaj lepkości i takie też jest ich oznakowanie. Tego typu olej charakteryzuje się dwusezonowością, czyli musi mieć inną lepkość latem, a inną zimą.

Właściwości olejów przekładniowych

Oleje przekładniowe mają właściwości nie tylko określone poprzez swoją lepkość, ale także poprzez przeróżne wspomagacze i środki uszlachetniające, które są dodawane do nich przez producentów. Oznakowaniem, informującym o tym jest skrót API, a dodane do niego literki GL i numer, mówią o rodzaju dodatków.
Przez ten fakt, występują oleje przekładniowe, które charakteryzują się tym, że mają większą smarowność, mogą pracować pod małym obciążeniem lub dużym, mają właściwości przeciwkorozyjne, przeciwutleniające lub wspomagają pracę w bardzo ekstremalnych warunkach.

Odpowiedni olej

Bardzo ważne jest dobranie oleju o określonych właściwościach. Wymieniać go trzeba co jakiś czas, a przy zakupie auta używanego dobrze jest tę czynność wykonać zaraz po zakupie. Odpowiedni olej tego typu dobrać trzeba pod względem jego jakości i lepkości. Wspomniane oznakowania doskonale pomagają w tym, ponieważ dokładnie informują o właściwościach preparatu.
Lepkość oleju jest wartością mówiącą o temperaturach, w jakich olej może być wykorzystywany, informacje o sezonowości, mówią o tym, w jakich okresach pór roku można korzystać z danego oleju. Wszelkie informacje o dodatkach i wspomagaczach informują o konkretnych właściwościach dodatkowych. Zawsze trzeba dobrać idealny rodzaj oleju do swoich potrzeb, czyli do potrzeb pojazdu i warunków w jakich będzie on użytkowany.